27.02.2020

"Ekowalentynki" w Czaplinku

   Miło nam poinformować, że akcja pn. „Ekowalentynki” z każdym rokiem przynosi nam co raz więcej odpadów w postaci baterii, co świadczy o coraz większej świadomości ekologicznej naszych mieszkańców.
Pobiliśmy zeszłoroczny rekord. Udało się zebrać 830,50 kg baterii oraz drobnego sprzętu elektronicznego, gdzie w poprzednim roku akcję zakończyliśmy z 170,20 kg kg powyższych odpadów. W zamian za przyniesione baterie rozdawane były lizaki w kształcie serca – jako symbol miłości do przyrody oraz gorąca czekolada, która rozgrzewała serca w ten chłodny dzień.  Odwiedziły nas grupy z: Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek, Niepublicznego Przedszkola „Edukacja”, Przedszkola Publicznego w Czaplinku, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czaplinku, Szkoły Podstawowej w Czaplinku,  a także wielu mieszkańców gminy Czaplinek.

    W związku z ogłoszonym konkursem w ramach akcji, polegającym na zebraniu największej liczby zużytych baterii przez szkoły i przedszkola na terenie gminy informujemy, że wyniki kształtują się następująco:
1. Grupa Jeżyki Przedszkole "Edukacja" - 234,10 kg
2. Klasa III a Szkoła Podstawowa - 45,8 kg
3. 6 - latki Przedszkole Sióstr Salezjanek - 85 kg
4. Grupa "Sokoły" Przedszkole Publiczne - 26,6 kg
5. Grupa "Sowy" Przedszkole Publiczne - 31,80 kg
6. Żłobek "Bajkowo" - 16,4 kg
7. Grupa "Owieczki" Przedszkole Sióstr Salezjanek - 33,4 kg
8. Grupa "Pszczółki" Przedszkole Publiczne - 4,5 kg
9. Grupa "Orlęta" Przedszkole Publiczne - 33,6 kg
10. Grupa "Biedronki" Przedszkole Publiczne - 1,1 kg.   
11. Grupa "Zajączki" Przedszkole Publiczne - 35,1 kg

     Wygranymi w konkursie, którzy wyruszą niebawem na wycieczkę edukacyjną do Centrum Edukacji Ekologicznej w Szczecinku zostały: Grupa Jeżyków z Przedszkola Niepublicznego „Edukacja” w Czaplinku oraz Klasa III a ze Szkoły Podstawowej w Czaplinku.

    Akcja, którą zorganizowaliśmy była podyktowana troską o otaczającą nas ziemię, o którą tak naprawdę powinniśmy dbać każdego dnia m.in. poprzez selektywną zbiórkę zużytych baterii i elektroodpadów. Pamiętajmy, że zużyte baterie oraz elektroodpady z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, rtęć, kadm mogą być odpadami niebezpiecznymi. Baterie oraz elektroodpady są też źródłem bardzo wartościowych surowców (cenne metale oraz tworzywa sztuczne), które powinny być w pełni odzyskiwane i wykorzystywane w recyklingu. Każda zużyta bateria powinna trafić do specjalnego pojemnika na baterie, a nie do zwykłego kosza.
   Patronami akcji „Eko-Walentynki” były firmy: Remondis Electrorecycling, Electro-System, Europejska Platforma Recyklingu oraz gmina Czaplinek.  Jej pomysłodawcą i koordynatorem w Polsce jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.
   Wszystkim uczestnikom akcji składamy serdeczne podziękowania za udział i zaangażowanie.

   

Autor: 
Katarzyna Trzcińska - Insp. ds. ochr. śr